Prokletije

PROKLETIJE - najdivljije i najsačuvanije planine u Evropi.

Grebeni Vidik Talijanka Na vrhu Talijanka Očnjak večernje sunce Očnjak_uspon Očnjak vrh Vrh Očnjaka Dolina_Grebaje Karanfili Karanfili Članak u Bjelovarcu

Dvoje planinara HPD-Bilogora, Željko i Dijana provelo je nekoliko dana kolovoza (11-14. kolovoza 2015.) na teritoriju Crne Gore u kojoj se nalaze rubni dijelovi Prokletija.

Prokletije pripadaju Dinarskom planinskom sistemu, a prostiru se u Crnoj Gori, Albaniji i Kosovu. Mnogi ih nazivaju Južnim Alpama. Najviši vrh Prokletija je Maja Jezerces (Jezerski vrh) visok 2694 metara koji je ujedno i najviši vrh Dinarskih Alpi . Naziv Prokletije upućuje na surovost ovih planina i težak život čovjeka u njihovoj blizini. Nakon smještaja u impresivnoj dolini Grbaje, koja se nalazi nedaleko mjesta Gusinje, krenulo se na uspone. Za prvi dan odabran je uspon kroz Volušnicu (1879 m) koja ne pripada u grupu najviših vrhova crnogorskih Prokletija ali njena 600 m visoka stijena dominira nad prelijepom dolinom Grbaje. Volušnica zajedno sa Popadijom (2057 metara) i Talijankom (2056m) predstavlja jedan je od najboljih vidikovaca na posebno lijepe vrhove Karanfila (Sjeverni vrh (2460 m), Veliki vrh (2490 m), Južni vrh (2441 m)), Očnjak (2185 m), Grebajsku dolinu i ostale oštre vrhove prokletijskog masiva. Posebno je zanimljiva planinskim fotografima u rano jutro ili kasno popodne zbog svjetlosnih efekata kod prelaska sunca sa istoka na zapad. Ovaj uspon poslužio nam je kao priprema i zagrijavanje za drugi dan i penjanje na Očnjak (2185 m), najatraktivniji vrh u crnogorskim Prokletijama. Uspon na ovaj vrh spada u pravi visokogorski na kojem se savladava preko 1000 metara visinske razlike sa postavljenim sajlama u vršnom eksponiranom dijelu. Uspon na ovakav vrh je ono čemu visokogorci teže, a osim detalja penjanja u stijeni svako tko izađe na vrh bude nagrađen izuzetnim vidikom.

Tekst : Željko Vinković