Cvrsnica

MEMORIJAL „IVICA PLAZONIĆ“ NA ČVRSNICI

Prema vrhu

Ove godine se okupio rekordan broj planinara, čak 51 planinarsko društvo iz Hrvatske i BiH a priključili su se i izviđači iz Belgije. Među 51 planinarskim društvom našlo se i četvoro članova HPD „Bilogora“.

Hrvatsko planinarsko društvo „Pločno iz Posušja zajedno sa HPD „Malačka“ iz Kaštela svake godine prvi vikend u drugoj polovici srpnja organizira memorijalni skup „Ivica Plazonić“. Skup se organizira povodom obilježavanja godišnjice smrti planinara Ivice Plazonića člana HPD Malačka iz Kaštela, kojega je iznenadna smrt zatekla upravo na planini Čvrsnici.

Čvrsnica je planinski lanac smještena u sjevernom dijelu Hercegovine, sa najvišim vrhom Pločno 2227 m. Pruža se u smjeru od zapada prema istoku. Čvrsnica je okružena desnom obalom rijeke Neretve na istoku i njenim pritokom Doljanke, koju dijeli od Prenja, sa sjevera Dražanka, a sa južne strane Dugo polje i jezero Blidinje, te sa zapadne strane planina Vran. Ima više od deset vrhova iznad 2000 metara, tu su i poznate vertikalne litice – (Pesti brdo, Veliki kuk, Mežnica stijene, Strmenica….). Ona također, uključuje i jezera Blidinje, Crepulja i Crljenjak, te kanjon Diva Grabovica, koji se usijeca 6 km u planinu.

Kako se radi o kondicijski izuzetno zahtjevnom usponu u trajanju od 4,5 sata na kojem se savladava preko 1100 metara nadmorske visine krenulo je samo četvoro odvažnih. U rano jutro u 6 sati krenulo se na uspon na vrh Pločno (2228 m), najviši vrh Hercegovine i planine Čvrsnice. Do najvišeg vrha Pločno vodi više planinarskih staza. Jedna od bolje obilježenih i održavanih, zasigurno, je ona koja započinje od crkve Sv. Ilije u Masnoj luci. Zbog velike vrućine uspon je bio još zahtjevniji, ali su ipak svi bilogorski planinari uspjeli stići na vrh Pločno. U povratku s vrha odlučili su se za novu stazu kroz „Papuč dragu“ po kojoj im je trebalo 4 sata za silazak. Sama priroda se uplela u program i predvečer je poslala ljetni pljusak sa toliko željenim osvježenjem. Kiša je brzo stala pa je planinarsko druženje nastavljeno oko logorske vatre, uz razgovor i pjesmu, te uz roštilj i točeno pivo, a gitaru i raspjevanu skupinu, su ušutkale tek prve jutarnje zrake sunca.

U nedjelju je većina otišla na sv. misu u crkvu sv. Ilije, na kojoj je fra. Petar govorio o lokalnom planinskom području, posebno osvrnuvši se na hrvatski narod koji je tu živio i na nedaće s kojima se susretao kroz višestoljetnu povijest. Nakon mise HPD Malačka je pripremila ručak, a nakon ručka i još malo druženja krenulo je spremanje i završetak kampa te povratak kući. Nakon što prenesemo prekrasne doživljaje s Blidinja i Čvrsnice svojim prijateljima u društvu nadamo se da ćemo iduće godine otići u puno većem broju.

Tekst : Željko Vinković

Cvrsnica_1