Bjelovarčani na krovu Austrije

U nedjelju, 31.srpnja 2011.,dvojica članova HPD „Bilogora“ Bjelovar Siniša Atlija i Dario Vinceković ispenjali su veličanstveni Grossglockner, najviši vrh Austrije, visok 3798 metara.

Uspon je izveden zahtjevnijom varijantom od strane alpskog gradića Heiligenblut. U subotu je uspon započet prelaskom najvećeg austrijskog ledenjaka Pasterze te dolaskom do doma Erzherzog-Johann-Hutte na visinu 3454 metara gdje su noćili. Najteži detalj ovog dana bilo je savladavanje prirodne barijere u obliku strme ledene padine na drugom ledenjaku koju je trebalo savladati koristeći alpinističke tehnike penjanja u ledu.

Uspon od doma na sam vrh izveden je u nedjelju za manje od dva sata, njih dvojica su na krovu Austrije. Zahvaljujući vedrom vremenu nagrađeni su prekrasnim vidicima na ostale dijelove Alpi i Dolomita.

Uspjeh uspona na Grossglockner još je veći kad se doda činjenica da je u petak prije ispenjan vrh Johannesberg (3460 m). Više detalja o samom usponu svi zainteresirani moći se saznati na projekciji fotografija i razgovoru sa samim sudionicima u četvrtak 11.kolovoza 2011. u caffe baru K-2 na redovitom druženju planinara HPD „Bilogora“ u 19 sati.