Svicarska

Bilogorci u švicarskim i francuskim Alpama

Petoro članova HPD-a „Bilogora“ provelo je tjedan dana od 17.-23. svibnja 2015. u švicarskim i francuskim Alpama.

Izlet je bio posložen da se nakon dana planinarenja idući dan provelo u turističkom obilasku. U planinarskom dijelu ispenjani su u Švicarskoj u fribourškim Alpama vrh Kaiseregg (2185 m) iznad prekrasnog jezera Schwarzsee i vrh Chaussy (2351 m) u bernskim Alpama. U francuskim Alpama iz Chamonixa je ispenjan Plan de l Aiguille (2310 m) s kojeg smo se žičarom dignuli do Auguille du Midia na 3842 metara visine. U turističkom dijelu obilaska posjetili smo Lousannu (Lozanu), sjedište Međunarodnog olimpijskog odbora, a posebno nas je dojmio spomenik Draženu Petroviću u parku Olimpijskog muzeja. Spomenik rad kipara Vaska Lipovca, ponosu Hrvatske Draženu Petroviću, poklonio je 1995. godine Olimpijskom muzeju Hrvatski Olimpijski odbor. Popeli smo se i na drveni vidikovac (Sauvabelin toranj) s kojeg je prekrasan pogled na Lozanu i okolicu. Po Bernu glavnom gradu Švicarske prošetali smo starom povijesnom jezgrom uz Bernsku katedralu, čuveni Zytglogge (toranj sa satom), Nydegg - stari kameni most. Bern je poznat još po parku za medvjede, Einsteinovoj kući i promenadi sa natkrivenim trgovinama. Posebno smo zahvalni našoj planinarki Vesni i njezinoj obitelji koji su nam ugostili u svojoj kući sve dane boravka. Ona nas je vozila i bila vodič turističkog dijela po Švicarskoj i Francuskoj.

Tekst: Željko Vinković