Priznanje HPD “Bilogora” Bjelovar za uspon na najviši vrh Škamnice

PD "Škamnica" Brinje dodjelilo je HPD "Bilogora" Bjelovar priznanje za 4.proljetni uspon na Zarin (828 m) najviši vrh Škamnice.

U nedjelju 7. travnja 2013.,petnaest planinara HPD "Bilogora" Bjelovar sudjelovalo je na proljetnom pohodu PD "Škamnica" u Brinju. Pohod je započeo u 10 sati na zbornom mjestu ispod plemićkog grada Sokolca. Kratko se hodalo asfaltnom cestom , a zatim od ulaza u šumu oko sat i po do Zarina (828 m) najvišeg vrha Škamnice.
HPD
Dodatna mogućnost bila je odlazak do vidikovca Kozjaka desetak minuta od vrha s prekrasnim pogledom prema Jadićeva planu (1416 m) najvišem vrhu Senjskog bila i dalje prema Vratniku a na jug preko Gusić jezera prema srednjem Velebitu. Spustivši se nazad u Brinje posjetili smo stalnu izložbu unutar plemićkog grada Sokolca na kojoj se posjetiteljima nudi sažeta informacija o Sokolcu i ulozi knezova Krčkih (Frankopana) u hrvatskoj povijesti. Plemićki grad Sokolac nekada moćnih hrvatskih knezova Krčkih smješten je na malom uzvišenju u središtu Brinja.Unutar njega je i jedan od najljepših kasnogotičkih sakralnih prostora u Hrvatskoj. Naš posjet Brinju završio je na Maloj Placi planinarskom veselicom uz živu glazbu, te kotao čuvenog brinjskog fažola s mesom po prigodnoj cijeni od petnaest kuna.

Tekst i fotografije: Željko Vinković