Izvješće predsjednika o radu Društva u 2012. godini

U 2012. godini HPD „Bilogora“ Bjelovar brojilo je 168 članova. Od toga 24 juniora, 54 umirovljenika, 89 seniora i 1 počasnog člana. Od ukupnog broja članova u 2011. g. 26 su novi članovi. Rad društva organiziran je kroz 4 sekcije, a to su: Sekcija društvenih izleta, Visokogorsku, Ekološku i Markacističku sekciju. Planinarilo se većinom u organizaciji Društva, ali i samostalno.

Od ukupno 41 izleta (665 sudionika) koji su objedinjeni kroz izvještaj, 34 su bila jednodnevna (615 sudionika) od toga 4 izvan granica, a od 7 višednevnih (50 sudionika) 4 je bilo u inozemstvo. Izvan granica putovalo se najviše po Sloveniji (Golica, Lisca, Pohorje, Volčji potok), BiH (Cincar), Crnoj Gori (Durmitor), Slovačkoj i Poljskoj (Visoke Tatre) i Maroku (Visoki Atlas). Jbel Toubkal (4167 m) u Maroku najviši je ispenjani vrh (planinarka Matoš), dok je tehnički najzahtjevniji ispenjani vrh Gerlachovsky štit (2655 m), najviši vrh Slovačke (ispenjali planinari Jurić i Vinković ).

Po Hrvatskoj su posebno atraktivni bili izleti na Dinaru (vrh Mali Maglaj), Prominu (vrh Čavnovka), Kijevski Kozjak (vrh Kijevski Bat), Gorski kotar (vrhovi Tuhobić, Crni vrh, Jelenc, Okrugljak, Špičasti vrh, Risnjak, Rudnik, Veliki Drgomalj), Biokovo (vrhovi Šćirovac, Sveti Ilija, Sutvid, Sokolić, Sv. Ilija [kod Gradca]). Najbrojniji pojedinačni društveni izlet u ovoj godini je Strahinjčica koju je posjetilo 40 planinara

Na planinarskim pohodima pješačili smo po Goranskom planinarskom putu, „Za dušu i tijele“ u Mariji Bistrici, planinarskom „Špancir-pohodu“ u Varaždinu, Virovitičkim susretima planinara, 20. planinarskoj Kestenijadi u Podravini. Lijepo smo se družili u Novskoj na pohodu VRA-Bljesak, Vincekovom pohodu, 2. pohodu slavonskim planinama, u Pregradi na „Branju grojzdja“. U Paulovcu smo hodočastili planinarski križni put, a pješačili smo i do Zrinskog Topolovca na 2. „Dane Zrinskih“. Ekološka sekcija Društva vodila nas je u arboretum Volčji potok na rapsodiju 2 000 000 tulipana. Po našoj Bilogori hodali smo proljetne i jesenske šetnje i tradicionalni peti zimski pohod „Kroz Geronimovu zemlju“. U travnju smo se na Bilogori, kao i svake godine, družili na našoj tradicionalnoj manifestaciji „Proljeće na Bilogori“ sa stotinjak gostujućih planinara iz 7 planinarskih društava.

Osim navedenih akcija svake prve nedjelje u mjesecu hodalo se tradicionalno iz Bjelovara na Kamenitovac s prosječno dvadesetak sudionika. Svakog četvrtka sastajemo se u caffe baru K-2 na neformalnim druženjima na koja dolazi prosječno petnaestak planinara. Na njima razmjenjujemo informacije o izletima, radu Društva, pregledavamo fotografije (s CD-a) i prepričavamo planinarske doživljaje.

Dobili smo i 6 priznanja Hrvatskog planinarskog saveza za obilazak HPO (dva brončana, srebrno, zlatno, posebno i visoko priznanje). Društvo je dobilo i svog Biokovskog vuka, titula koja se dobiva kad se uzdužno prođe sto kilometara Biokova i divljeg Rilića. U okviru planinarskog obrazovanja Društvo je školovalo dva vodiča društvenih izleta. Lakiranjem brodskog poda završili smo s uređenjem potkrovlja planinarskog doma.

Još jedna planinarska godina na koju možemo biti ponosni je za nama! A čeka nas i zanimljiva 2013.

Djelovanje članova HPD "Bilogora" u 2012. godini*
*U zagradi je naveden broj sudionika pojedine akcije

7. siječnja - Medvednica (središnji dio) - Gračani (14)
8. siječnja - 14. novogodišnji pohod „VRA Bljesak“ - Novska (19)