Kroz Malu Paklenicu pod zvijezde Svetog brda

Južni Velebit – VILA VELEBITA Memorijalna planinarska obilaznica Planinske satnije Velebit
12. svibnja 2017. - 15.00/16.00 polazak iz Bjelovara - ide se osobnim automobilima

Kanjon Male Paklenice poznat je po svojoj „divljini“ i očuvanoj prirodi. Potok Male Paklenice je 12,5 km dug, a izvire ispod Vlaškograda, iz nekoliko izvora. Mala Paklenica u pravilu ima vode u koritu uzvodno od odvojka staze za Njive Lekine, dok u donjem dijelu presušuje. Lijeva pritoka Male Paklenice, Orljača je također bujični tok koji ljeti presušuje. Osam km nizvodno od izvora Mala Paklenica oblikuje oko 2 km dug kanjon, obilježen strmcima visokim i do 300 m. Kanjon je mjestimično širok svega 10 ili manje metara. Erozija nekad obilnih voda koje su se slijevale s planinskih vrhunaca u kanjon, uz pomoć materijala koji su sa sobom vode nosila, oblikovala je nekoliko potkapina i špilja većih dimenzija, a u nekima ima vode nakapnice.

Plan ture :
12. svibnja 2017., petak
15.00/16.00 polazak iz Bjelovara - osobnim automobilima
21.00 dolazak do Selina – spavanje u šatorima
13. svibnja 2017., subota
5.00 ustajanje / 5.30 polazak iz Selina – nosi se kompletna oprema
Seline – kanjon Male Paklenice – Njive Lekine – Velika Močila – Ivine vodice _(6 sati)
Ivine vodice – vrh Vlaški grad (1375 m) – Sveto brdo (1751 m)(3,30 sati) – mogućnost odabira
14. svibnja 2017.,nedjelja
5.30 – polazak Sveto brdo – Čićina dolina – Ivine vodice (2,30 sati) / Ivine vodice - Martinovo mirilo – Greblje – Crni vrh (1110 m) – Jurline - Manita peć – izlaz Velika Paklenica (6 sati)

Svaki polaznik na turu ide na vlastitu odgovornost. Putuje se osobnim automobilima.
Potrebno je ponijeti šatore, podloške („karimate“), odjeću za toplo i hladno vrijeme, zaštitu od sunca, dovoljno tekućine i hrane . Vodič zadržava pravo promjene plana izleta u slučaju nepredviđenih okolnosti.

Vodič : Željko Vinković (098/449989)